Videa o partnershipu tady
Videa o drezuře tady


Červenec 2010

Bára a koně 45 Mistrovsktví Evropy 2010

30. července 2010 v 16:19 | Nikča |  fotky a videa koníků


Clevelandský hnědák

15. července 2010 v 14:04 | Nikča |  plemena koní
zajímavé údaje:nejstarší plemeno Velké Brtánie
výška:163-168cm
zbarvení:hnědáci s černýma nohama,hřívou a ocasem
stavba těla:ušlechtilá hlava,ne příliš  malá s velkýma očima a ušima,hluboké široké tělo se svalnatýmy bedry,nohy bez rousů


Jsem největší smolař na světě :(((

12. července 2010 v 19:37 | Nikča |  Deníček
Ahojik všichni.Všem se vám chci mooc omluvit,že moc nechodím na blog,ale vůbec to nestíham.
A jak si užíváte prázky?Já nic moc,pač nemůžu na koně-mamka mě ttam nechce pustit kvůli tý sádře-prej kdybych spadla,tk mam rozdrcený kosti,no jo,male sádru mi sundaj až 30..Jsem z toho upe na nervy,ale abych dělala aspon nějakej sport,tak chodim pravidelně každej den běhat asi 2km tam a zpátky(no v takovejhlech vedrech je to na padnutí,ale co se dá dělat).No a ještě k tomu musim celý prázky hlídat svojí 6letou ségru pač zavřeli školku a rodiče choděj do práce.No takže lepší prázky jsem si faaaakt přát nemohla :(.A co vy?doufam že neemáte tkovou smůlu jko já.Tak pište a papa

Agresivita koně

9. července 2010 v 22:18 | Nikča |  Tělo koně

Zdravotní příčiny agresivního chování

Úrazy

Vzhledem k tomu, že agresivita je řízena určitou částí mozku - hypothalamus, amygdala a přední mozek, jakékoliv onemocnění nebo úraz, které poškodí tuto oblast mozku, mohou mít za následek zvýšení nebo snížení agresivity (snížení je méně časté).

Nákazy

Mohou to být virové nákazy (vzteklina, encephalomyelitida), bakteriální onemocnění (Streptococcus equi), protozoální nákazy.

Otravy

Mykotoxiny
Plísně nejsou jen příčinou kolikových onemocnění. Pokud budete v rozmezí několika dnů až týdnů zkrmovat kukuřici napadenou plísní Fusarium monilinforme, může kůň onemocnět tzv. leukoencefalomalácií. Jedná se o onemocnění centrálního nervového systému. Přítomnost těchto plísní souvisí s horkým suchým létem a sklizní za vlhkého počasí. Kromě toho, že toxiny napáchají škody na játrech, kůň vykazuje příznaky postižení CNS - v některých případech je prvním příznakem náhlá smrt koně, jindy příznaky trvají 48-72 hodin. Pokud kůň tuto otravu toxiny přežije, obvykle je vzhledem ke ztrátě inteligence považován za problematického. Mezi příznaky patří letargie nebo nadměrná vzrušivost, obtížné nasedání, vrávorání, záchvaty.
Jiné otravy
Otrava olovem nebo organickými fosfáty pesticidů.

Avitaminóza

Mezi další příčiny můžeme zařadit deficit thiaminu (výskyt velmi vzácně při onemocnění trávicího traktu, při dlouhodobě nedostatečné výživě).

Hormony

hierarchiePravděpodobně nejobvyklejším "viníkem" agresivity bývá označován testosteron. Hřebci obecně vyžadují pečlivější management než valaši a klisny. Agresivita se většinou projeví v přítomnost říjící klisny, ale i tyto situace se dají zvládat pečlivým tréninkem. Hřebci s nesestouplým jedním nebo oběma varlaty (kryptorchismus) mají přibližně stejnou hladinu testosteronu jako hřebci. Hřebčí vzezření a chování spolu s hladinou testosteronu je pak indikací ke kastraci.
Další hormonální příčinou agresivity koní může být hypotyreóza - nedostatečná funkce štítné žlázy (produkuje málo hormonu tyroxinu). Hladina hormonu tyroxinu má vliv na hladiny serotoninu a dopaminu. To jsou neurotransmitery - nervové přenašeče přenášející vzruchy z jedné nervové buňky na druhou, což je důležité z hlediska kontroly chování. Také ovlivňují uvolňování dalších hormonů souvisejících se stresem. Hypotyreoidní zvířata vypadají jako v permanentním stavu stresu a mohou reagovat agresivně. Vyrovnáním nedostatku hormonu se dá nežádoucí chování zcela napravit. Na hladinu hormonů štítné žlázy má vliv více faktorů - věk (s přibývajícím věkem klesá), nedostatek jódu, podávání nesteroidního fenylbutazonu nebo krmení (jetel, lněné semínko).
Změnu chování může mít na svědomí i nádor hypofýzy a vysoká hladina kortizolu v krvi - tzv. Cushingova nemoc. Kortizol je tzv. hormon stresu, na základě jeho hladiny v krvi byl např. zkoumán vliv hyperflexe krku v drezúře. Týká se starších valachů.

Gynekologické problémy

U klisen mohou agresivní chování způsobit nádory vaječníků a hormonální nerovnováha. Pokud nejsou určeny k chovu, nabízí se odnětí vaječníků, jinak se léčí progesteronem, syntetickými steroidními hormony, v nápravě chování může pomoci i bylinná kůra. Léčba syntetickými steroidními hormony je ovšem také příčinou tzv. hřebčího chování klisen.

Photoshoot 2.4

6. července 2010 v 17:43 | Nikřa |  fotky a videa koníků