Videa o partnershipu tady
Videa o drezuře tady


Araappaloosa

22. září 2009 v 19:35 | Nikča |  plemena koní

Původ a historie

araappaloosa-igallery-image0000025.jpg


AraAppaloosa je plemeno vzniklé křížením arabských koní s appaloosami. Obě plemena jsou považována za jedna z nejstarších na světě.
Historii plemene datuje každý jinak, ale podle dochovaných egyptských kreseb mnozí usuzují, že skvrnití koně arabského vzezření jsou právě AraAppaloosy. Stejné důkazy byly objeveny i na Blízkém Východě.
První koně amerických indiánů byli vzhledově rovněž podobní skvrnitým arabům, proto je současná AraAppaloosa považována za nejvěrnější kopii tehdejších koní.
Ve 30. letech 20. stol. začal Claude Thompson používat arabskou krev v chovném programu appaloos. Thompson, který v roce 1938 založil Appaloosa Horse Club (ApHC- Klub Appaloosa), zastával názor, že arabská krev tvoří podstatnou část genomu appaloos.

Plemeno AraAppaloosa se hojně vyskytuje na území USA. AraAppaloosy, které mají jednoho rodiče čistokrevného araba, mohou být registrovány jako poloviční arab v Asociaci chovatelů arabských koní (Arabian Horse Association), nebo mohou být registrovány i v Klubu Appaloosy(Appaloosa Horse Club).

Popis plemene


Jak již bylo zmíněno výše, AraAppaloosa vypadá jako skvrnitý arab. Po vzoru appaloos má skvrnité zbarvení (pět uznávaných typů zbarvení). Tělesnou stavbu má velmi jemnou, elegantní a atletickou. Její drobná hlava upoutá jiskrným pohledem plným zájmu. Spojení hlavy s krkem se vyznačuje charakteristickou křivkou jako u arabů. Hříva je jemná a řídká.
Hřbet má krátký dobře osvalený přecházející v rovnou záď. Řídký ohon má nasazen vysoko na zádi. Oproti Appaloose vyniká lehkým vznosným pohybem s ohonem neseným vysoko jako prapor.
Kohoutková výška se pohybuje okolo 150 cm, občas se mohou vyskytnout mohutnější jedinci. (Jeden z rodičů může pocházet z rodu appaloos křížených s americkým quarterem.)


Charakteristika


Díky arabskému vlivu vyniká AraAppaloosa vytrvalostí, vysokou inteligencí a výjimečnými pohybovými schopnostmi. Kombinace dvou kvalitních plemen zajišťuje velmi dobrý zdravotní stav. Tito koně se snadno učí nové věci. Jsou pracovití a spolehliví. Přestože jsou značně temperamentní, velmi dobře se s nimi pracuje.

Využítí


AraAppaloosy jsou využívány k práci na amerických rančích, nebo ke všem jezdeckým disciplínám jak westernovým, tak anglickým. Nejvíce vynikají ve vytrvalostních soutěžích.


Zajímavost


Zájemci o chov AraAppaloos vytvořili odnož Appaloosa Horse Clubu a vznikla organizace známá jako AraAppaloosa and Foundation Breeders´ International (AAFBI). AAFBI se snaží prosadit názor, že právě AraAppaloosa je prototypem původních appaloos jaké byly chovány kmenem severoamerických indiánů Nez Perceů. Nez Perceové byli vyhlášenými chovateli koní, kteří začali cílevědomě šlechtit koně splňující jimi vytyčený standard.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama