Videa o partnershipu tady
Videa o drezuře tady


Zbarvení koní

18. srpna 2009 v 8:54 | Nikča |  zbarvení koní
Pro zbarvení koně je rozhodující množství základního barviva (pigmentu) a obsah černého baviva (melaninu). Koně, jejichž srst má jen základní pigment, mají srst žlutou nebo červenou (ryzou). S přídavkem melaninu barvy tmavne.
Při popisu koně si všímáme základní barvy srsti, její sytosti a odstínu, stejně jako zvláštností (prokvetenost, grošovanost aopd.)
Podle základní barvy srsti rozpoznáváme tyto barvy: hnědá, červená, žlutá, černá, bílá a smíšené
Bělouš rovnoměrná směs bílých a černých chlupů. Srst se pohybuje od světlé až po železitou (velmi tmavou). Kůže je černá. Rozlišujeme bělouše vybělující a nevybělující. Vybělující se rodí s tmavou srstí, která postupem věku vyběluje (vybělování začíná na hlavě), kdežto nevybělující bělouš má takovou barvu, se kterou se narodil.
Vraník je zcela černý kůň, který má pigment všude kromě možných bílých znaků. Touto barvou se vyznačují např. koně fríští, kteří ale nesmí mít bíle odznaky nebo felští poníci. Rozlišujeme vraníky na uhlové- tmavá barva bez lesku, lesklé- jejich srst má kovový nádech a letní, jejichž barva má modravý až červenavý nádech
Hnědák má hnědou či rezavou srst s černou hřívou, ocasem a spodky končetin. Barvy jsou odrezavé po hnědou nebo nažloutlou. Zde rozdělujeme na černé hnědáky, kteří mají černou srst a jen okolo huby a ve slabinách hnědou. Srnčí hnědáky, kteří mají srst nažloutlou a může se u nich vyskytnout i úhoří pruh, světlé a tmavé, hnědáky zlaté- ti mají kaštanově hnědou barvu s kovovým leskem a červené hnědáky, kteří se vyznačují červenohnědou barvou s černými končetinami.
Ryzák může mít různé odstíny zlaté od světlé až po červenozlatou. hříva a ocas mohou být o něco světlejší i tmavší než srst. Ryzáky dělíme na tmavé-mají nejtmavší povolený odstín ryzé barvy, jasné-jsou jasně ryzí až do žluta přecházející, hříva by měla být ještě světlejší než srst, ohnivé- hnědočervená srst s výrazným leskem, černé- černá barva s červenavým odstínem srsti, hříva a ocas jsou téměř černé. U ryzáků se vyskytují tzv. Muhammadovy skvrny, jsou to tmavé skvrny na zádi, plecích a krku- někdy se jim také říká Eclipsovy skvrny- údajně je měl tento velice slavný ryzák. Tato barva je typická např. pro baškirské koně.
Plavák Světle písková srst s černou hřívou, ohonem, nohama a často i se zádovým pruhem (úhořím pruhem) a někdy i zebrováním na kohoutku a nohách. Barva se pohybuje od žluté po myšovou v závislosti na rozložení pigmentu. kůže je černá. Rozlišujeme plaváky žluté, žemlové, srnčí a tmavé. Zástupci plaváků jsou fjordlingové. u nás se chovají chlumečtí plaváci.
Palomino neboli Isabela má zlatou srst s bílou či krémovou hřívou a ohonem. Barva se pohybuje od žluté po světle krémovou až bílou. Kůže má růžové zabarvení a oko by mělo být jakoby skleněné. Rozlišujeme na hermelínové- velmi světlé, zlaté, žluté a tmavé. Tato barva je typická pro koně plemene hafling. U nás se chovají čeští teplokrevníci rázu Kinski, což jsou isabely.

Strakoš má po těle více či méně kruhovité skvrny odlišné od hlavní tělové barvy, které jsou rozloženy po celém těle. Strakoše rozlišujeme na piebald- velké nepravidelné černo-bílé skvrny a skewbald- velké nepravidelné skvny jiných barev než je černá.
Grošák tmavošedé chlupy vytvářejí na světlém podkladě viditelné kroužky. U tohoto typu zbarvení se ale stává, že s přibývajícím věkem mizí.
Tygr má hnědé nebo šedé žíhání, popřípadě skvrny tmavších barev, které ovšem nejsou tak velké jako u strakáče.
Pstružák má hnědé skvrnky na jinak šedém podkladě.
Mourek černá nebo hnědá srst se značným podílem bílých chlupů

Červený bělouš rezavá srst promísená s bílými chlupy, které zesvětlují její odstín. Modrý bělouš černá nebo hnědá barva srsti promísená s bílými chlupy, které jí dodávají modravý nádech.

Cremello má krémově zbarvenou srst s nepigmentovanou kůží.

Albín kůň s nepigmentovanou kůží, červeným nebo modrým okem, nepigmentovanou rohovinou kopyt. Albíni se rodí bílí.


Znaky na hlavě


Malá bílá skvrnka na čele je KVÍTEK nebo VLOČKA.
Trochu větší než vločka je HVĚZDA. Na horním horním pysku se může objevit
SLINKA, anebo TLAMKA kosodélníkového tvaru. Někdy je spojena s nosním pruhem.

Bílé pysky jsou MLÉČNÁ HUBA, skvrnité pysky ŽABÍ HUBA. Tento znak se často vyskytuje o Fjordských koní a Belgických chladnokrevníků.
Bílý pás od čela k nosu se nazývá NOSNÍ PRUH.
ÚZKÁ LYSINA je přechod mezi nosním pruhem a širokou lysinou.
Bílá barva zasahující čelo a odtud za oči a ke koutkům tlamy je LUCERNA neboli také ŠIROKÁ LYSINA.

Znaky na nohách

Na nohách bývá KORUNKA nebo HERMELÍN - bílé lemování okraje kopyta s černými skvrnami.

Bílému zbarvení po nebo těsně nad spěnkový kloub říkáme PONOŽKA.

PODKOLENKA sahá po zápěstí (přední noha) nebo po hlezení kloub (zadní noha).

Př. (znaky na hlavě)
1. 2.3. 4. 5.

1.Nosní lysina
2.Kvítek
3.Lysina
4.Lucerna
5.Nosní pruh
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama