Videa o partnershipu tady
Videa o drezuře tady


Špánek

21. srpna 2009 v 17:27 | Nikča |  nemoci koní
Špánek je pojem, kterým jednoduše nazýváme vznik exostózy neboli návní kosti. Návní kost se nejčastěji tvoří na vnitřní straně končetiny mezi hleznem a spěnkou.


Proč k tomu dochází?


Vytvoření špánku je následkem zkostnatění kloubní štěrbiny, čemuž bohužel nelze nijak zabránit. Špánek se totiž objevuje hlavně u koní, kteří mají hlezenní kloub špatně stavěný.


Druhy špánku


"Srnčí kost"
Jedná se o tvrdé zduření na vnější straně hlezna v oblasti hlezenního kloubu směrem ke spěnkové kosti. Srnčí kost bývá následkem poranění vazu. Nejúčinnější léčbou je časté přikládání studených obkladů a potírání mastí.

"Zaječí kost"
Zaječí kost si můžeme představit jako zvětšenou srnčí kost. Zduření se vyskytuje na zadní straně hlezna u mladých přetažených koní, nebo také následkem zánětu okostice. Nejčastěji se otok objevuje u dostihových koní, kteří jsou vystavěni nadměrné zátěži. Je-li jinak kůň zdravý, výrůstek se toleruje. Pozor, v některých případech se jedná i o vrozenou deformaci! Bolest a kulhání se objevuje pouze v prvních týdnech a časem vymizí.

Diagnostika


Pokud má kůň zvýšenou teplotu a otok na noze, může se jednat právě o špánek. Nejlépe ho ovšem poznáme provedením "ohybové zkoušky". Ta spočívá v tom, že koni zvedneme pánevní končetinu a zhruba na minutu ji výrazně ohneme. Končetinu pustíme a koně okamžitě necháme klusat na tvrdém povrchu. Pokud silně kulhá více než čtyři kroky, s největší pravděpodobností trpí exostózou.

Jak koně vyléčím?


Smutné je, že v podstatě nijak. Léčba se v tomto případě soustředí pouze na odstranění bolesti a kulhání.

Koně bychom měli nechat častěji odpočívat a jakmile dojde k vytvoření návní kosti, přikládat na postižené místo studené obklady. Dobrou zprávou jistě je, že kulhání na rozdíl od zduření může časem zcela vymizet.
Léčení tedy spočívá ve snaze zpomalit proces kostnatění, aby došlo ke zmírnění zánětlivého procesu.

Dále doporučuji poradit se s kovářem - ten totiž může speciálním kováním koni bolavý kloub odlehčit.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama