Videa o partnershipu tady
Videa o drezuře tady


Drezúrrní soutěže

28. srpna 2009 v 9:40 | Nikča |  konské disciplíny
V tomto seriálu se budeme postupně seznamovat s drezurními cviky na jednotlivých stupních obtížnosti a jejich korektním provedením. Dále se dozvíte, na co si v jednotlivých úrovních máte dávat pozor, abyste neztratili cenné body.

Drezurní soutěže I.díl


Drezúra


Drezúra je jezdecká disciplína a stejně jako ostatní jezdecké disciplíny má několik úrovní dle stupňů obtížnosti. Nejlehčí je úroveň Z, to je úroveň základní a je určena pro děti, mladé koně, či prostě pro ty, kdo s drezúrou teprve začínají. Následuje stupeň L (lehká), S (střední), ST (středně těžká), T (těžká) a nejvyšší TT. Dnes se budeme zabývat stupněm nejnižším Z.

"Z" drezúra

Jak jsem již poznamenala, drezurní úlohy stupně Z jsou určeny pro drezurní začátečníky. V drezurní úloze od vás budou rozhodčí očekávat hlavně přesnost v předvedení jednotlivých cviků, aneb jak se říká, měli byste "jezdit na písmenka".

Chody

Svého koníka předvedete ve všech třech chodech, ale nebudou po vás požadovány prodloužené chody, nanejvýš střední ruch. A jaký je mezi nimi rozdíl? Není to v rychlosti, nýbrž v prostornosti chodu. Prostornost chodu zjistíte jednoduše, koukněte se na stopy koně v písku, čím dále došlapuje v klusu zadní končetina před stopu končetiny přední, tím je klus prostornější. Nám bude tedy v "zetku" stačit přešlap o jednu stopu.

Přechody

Přechody mezi jednotlivými chody jsou jednodušší většinou jen o jeden chod nižší nebo vyšší, vjezd je v klusu. Můžeme se také setkat s nacváláním z kroku, ale to je spíše výjimka. Ale zrovna tato výjimka vás může potkat na ZZVJ

Cviky

Základními cviky pro tyto úlohy jsou velké kruhy a diagonály. Dále se můžeme setkat se cviky "od stěny ke stěně", nebo s vlnovkou o maximálně čtyřech obloucích, malým kruhem - nejmenší o průměru 10 metrů. Velký kruh musí být opravdu kulatý, to znamená, že nevyjíždíme rohy a dojíždíme až do X (pokud je tedy obdélník o rozměrech 20x40 m, pozor v úloze DU je rozměr obdélníku 20x60 m). Kruh by měl být pravidelný a dotýkat se obvodu jízdárny jen ve třech bodech. U malého kruhu by měla být uvedena velikost v metrech popřípadě pomocí písmenek př. B-X-B, malý kruh. Pokud má mít kruh průměr 10 metrů a jedeme ho z dlouhé stěny, musíme se dotknout střední čáry. Cvik "od stěny ke stěně" bývá problematický, protože hodně lidí neví, v jaké vzdálenosti od stěny má být vrchol vlnovky. Obecně platí, že pokud to není výslovně řečeno, do X nedojíždíme. Doporučená vzdálenost bývá 6 metrů. Vlnovka je soustava půlobloučků spojené s rovnou čarou, která je rovnoběžná se stěnou krátkou. Pozor nevyjíždíme při ní rohy! Diagonály jezdíme dle zadaných písmenek. Na diagonále je kůň rovný a nikdy nevyjíždíme, ani nedojíždíme do rohu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama